Coast SHL2R 500 lumen - Uppladdningsbar hjälmlampa med fäste för bl.a. KASK

SKU
100047344
1199,00 SEK
  • Minst 12 månaders garanti

  • Snabb leverans

  • 60 dagars returrätt

  • Alla priser är inkl. skatter och moms

  • Inga dolda avgifter

Excellent TrustPilot Rating
1,617 recensioner på

Dual Power SHL2R säkerhetshjälmlampa är designad för att förbättra din sikt samtidigt som du håller dina händer fria, och fästs säkert på din säkerhetsutrustning för att lysa upp ditt arbetsområde.


Fäst lampan på din hjälm med ett av tre monteringsalternativ:


  1. Den böjda hjälmbasen har en 3M® självhäftande baksida som fäster säkert på sidan av din hjälm.

  2. För hjälmar i KASK-stil, använd den medföljande klämman för att fästa lampan i ett av hjälmens spår.
    Eller för basebollkepsar, använd klämman för att placera lampan precis där du behöver den.

  3. När din valda montering är på plats, fästs och avlägsnas själva lampan med hjälp av ett högpresterande magnetsystem.


Med COAST PURE BEAM®-optik med Twist Focus växlar SHL2R sömlöst mellan Ultra View Flood Beam och BULLS-EYE™ Spot Beam - med en topp på 500 lumen och en maximal strållängd på 100 meter.

  • Flood-optiken ger dig en perfekt vidvinkelcirkel, med jämnt ljus. Den är helt utan de mörka ringarna, som annars kan upplevas vid lampor där detta inte har tagits hänsyn till i optiken.


  • Spot-optiken är den intensiva ljuskäglan som kan fokusera på exakt det du behöver.


  • Med ett TWIST-Fokus system, som styrs främst på lampan, kan linsen enkelt justeras och du kan växla mellan Spot och Flood.


SHL2R har dessutom 3 ljusstyrkor: hög, medium och låg. Dessa kan växlas mellan via en stor brytare, även med handskar på.


Hjälmlampan drivs av Coasts Dual Power-system. Här kör lampan antingen på tre alkaliska AAA-batterier i 8 timmar, men om den drivs av ett uppladdningsbart Coast ZITHION-X™ ZX350 lithiumbatteri är drifttiden upp till 12 timmar. Bättre för miljön och längre ljusstid.


Lampkroppen på SHL2R är konstruerad av robust polymer till IP54-specifikationer för vatten- och dammtålighet. och testad enligt ANSI FL1-standard.


Funktioner:

  • Pure Beam Optik med Twist Focus
  • Magnetisk
  • Kompatibel med hjälm (3 monteringsalternativ - hjälmmonteringsklämma, hjälm 3M limmontering eller mössmontering)
  • Dual-power system
  • 3 ljusstyrkor: Hög, medium och låg
  • Täthetsgrad: IP54
  • Testad enligt ANSI FL1-standarden


I paketet ingår:

  • Coast SHL2R, 500 lumen
  • 2 x ZITHION-X™ ZX350 lithiumbatterier
  • USB-C laddkabel
  • 3 x Hjälmfästen


COAST - Trusted tough

Specifikationer
Artikelnummer 100047344
Vikt (kg) 0,245
EAN 015286309167
Inderkolli Antal 6
Ydrekolli Antal 24
Lumen 500
Run-time 12h
Effektiv tills 105
Waterproof degree IP54
Modes High / Medium / Low
Typ av produkt Pandelygte
Skriv din egen recension
Du recenserar:Coast SHL2R 500 lumen - Uppladdningsbar hjälmlampa med fäste för bl.a. KASK
Ditt betyg
Ladda ner datablad/manual
Andra kunder köper just nu
Batterionline.se: © 2003-2025